“Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukukunda Oluşan Değişiklik ve Gelişmelerin Türk Hukuk Uygulamasına ve Öğretisine Etkileri” Paneli

İstanbul Kültür Üniversitesi Fikri Haklar Uygulama ve Araştırma Merkezi (FİHAMER) tarafından 18 Kasım 2019 Pazartesi günü “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukukunda Oluşan Değişiklik ve Gelişmelerin Türk Hukuk Uygulamasına ve Öğretisine Etkileri” paneli düzenlendi. Bu yıl altıncısı gerçekleştilen ve Merkez Müdürü Prof. Dr. M. İlhan Ulusan’ın açılış konuşmasıyla başlayan panelde, yeni ve çağdaş konular tartışıldı.

“Yolun Başında”

Uluslararası Hukuk Kulübü, 24 Ekim Perşembe günü “Yolun Başında” isimli etkinlik düzenledi. Av. Adem Yıldırım moderatörlüğünde Şirinevler yerleşkesinde gerçekleştirilen etkinlikte; Av. Ömer Faruk Alimoğlu, Av. Işıl Eren Alioğlu ve eski hakim&emekli noter Av. Mehmet Çelikbilek Hukuk Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelerek mesleki tecrübelerini aktardılar.

“Cumhurbaşkanının İşlemleri: Hukuki Niteliği, Normlar Hiyerarşisindeki Yeri ve Denetimi” Sempozyumu

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Kamu Hukukçuları Platformu iş birliğinde, 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde “Cumhurbaşkanının İşlemleri: Hukuki Niteliği, Normlar Hiyerarşisindeki Yeri ve Denetimi” konulu sempozyum düzenlendi. 

“Yapısal Reformlar Yoluyla Kadının Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi” Sempozyumu

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Ceza Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (CEHAMER) ve Ortadoğu Kadın Hukukçular Grubu iş birliğinde uluslararası “Yapısal Reformlar Yoluyla Kadının Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi” sempozyumu düzenlendi. Şirinevler yerleşkemizin ev sahipliği yaptığı sempozyuma; Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, İKÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Güzel, İKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dr. h.c. mult.

“Yasal Reformlar Yoluyla Kadının Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi” Sempozyumu

Hukuk Fakültesi ile Ceza Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (CEHAMER), “Yasal Reformlar Yoluyla Kadının Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi (The Economic Empowerment of Women Throught Legal Reform)” başlıklı uluslararası bir sempozyum düzenleyecek. Middle East Women Lawyers Group (Ortadoğu Kadın Hukukçular Grubu) iş birliğinde gerçekleştirilecek sempozyuma, 10 Ekim Perşembe günü Şirinevler yerleşkemiz ev sahipliğ yapacak. 
 

“Cumhurbaşkanının İşlemleri: Hukuki Niteliği, Normlar Hiyerarşisindeki Yeri ve Denetimi” Sempozyumu

“Cumhurbaşkanının İşlemleri: Hukuki Niteliği, Normlar Hiyerarşisindeki Yeri ve Denetimi” başlıklı sempozyumu 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy yerleşkesinde gerçekleştirilecek. 

Kamu Hukukçuları Platformu tarafından toplantımızın amacı şu şekilde belirtilmiştir:

Prof. Dr. M. İlhan Ulusan Viyana'da Gerçekleştirilen Avusturya Miras Hukuku Konulu Sempozyuma Oturum Başkanlığı Yaptı

Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Başkanı ve Fikri Haklar Uygulama ve Araştırma Merkezi (FİHAMER) Müdürü Prof. Dr. M. İlhan Ulusan, 12 Eylül 2019 tarihinde Viyana Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen “Symposium zum 80. Geburtstag von Rudolf Welser” isimli Avusturya Miras Hukuku konulu sempozyuma oturum başkanlığı yaptı. Toplantıya davet edilen tek yabancı öğretim üyesi olan hocamız, program kapsamında bir de konuşma gerçekleştirdi. 
 

Prof. Dr. Dr. H.c. Mult. Bahri Öztürk’ten Birinci Yargı Paketi'ne İlk Yorum

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Bahri Öztürk, Şirinevler yerleşkemizde Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan 1'inci Yargı Paketi'ne yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. 3 yıldır yargı paketinin üzerinde çalıştıklarını söyleyen Prof. Dr. h.c. mult. Öztürk, Birinci Yargı Paketiyle başta 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu olmak üzere birçok kanunda değişiklik yapıldığını dile getirdi.